A A A K K K
для людей із порушенням зору
Маківська сільська рада
Хмельницька область, Кам’янець-Подільський район

с. Шатава

Шатава мала свою історію і продовжує її сьогодні.

Розташоване наше чарівне село поблизу міста Кам’янця-Подільського. Через село пролягає траса Київ-Хмельницький-Чернівці.

Людська пам'ять зберегла історичне минуле села. В околицях Шатави виявлено залишки поселень трипільської культури, тут знайдені уламки скляних браслетів часів Київської Русі.

Нелегко складалась доля краю: часто він зазнавав нападів ворогів. Великі спустошення були і на території села. Не обминули і Шатаву події визвольної війни. Командування тридцяти тисячного польського війська в жовтні 1654 року дало наказ:  починаючи від Дунаєвець «Вогнем і мечем зносити всі села і хутори». 12 населених пунктів було повністю спустошено, серед них було і наше село.

Шатава завжди була містечком, привілеї на це одержала тільки у 1750 році. Починаючи з 1793 року село увійшло до складу Подільської губернії. Через Шатаву проїжджали керівники Директорій В.Винниченко і С.Петлюра. у 1922 році у селі встановилась радянська влада.

         В 1839—1862 рр. будується кругла церква-ротонда Івана Богослова,поміщиком Раціборовським, після того ієрей Скворцов, який інспектував подільські церкви, категорично заборонив використовувати старий шатавський храм, об'єднавши прихід з маковським. Незабаром біля старого кладовища з'явився дивний круглий фундамент. Будівництво незвичайної церкви тривало 23 роки. Храм Іоанна Богослова є ротондою, внутрішні колони якої розміщені по колу і об'єднані арками, підтримуючи циліндричний світловий барабан з куполом. Обхідна галерея має плоске перекриття. Стрілчасті вікна виконані в стилі неоготики. Під карнизом у верхній частині храму розміщується декоративна смужка з рослинним орнаментом. За легендою, за часів громадянської війни тут вінчався Н. Махно.

Великий слід залишили Голодомор, репресії. Репресіям піддавались сільська інтелігенція і безвинні селяни. Вісім чоловік з Шатави розділили цю трагічну долю.

Наше село не обминула своїм чорним крилом Друга світова війна. До Німеччини насильно було вивезено 86 чоловік.

         У 1864р. була відкрита церковно –  приходська початкова  школа, 1947р. – семирічна школа1968р. – восьмирічна  школа, 1990р. – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів,1999р. – школа реорганізована в школу естетичного виховання І-ІІІ ступенів,2003р. – НВК «Загальноосвітня школа І-ІІ  ступенів, колегіум».  Вагомий внесок в історію школи вніс Березін Віктор Борисович. З 1949-1959 рік навчався в Маківській СШ., а згодом у Львівський середній СШ №6,  на механічному факультеті Львівського  політехнічного інституту. Служив в армії.

Працював у Шатавській восьмирічній школі вчителем математики, з 1972 року працював директором Шатавської школи- комплексу естетичного виховання І-ІІІ ступенів.

За багаторічну сумлінну працю нагороджений грамотами районного відділу освіти, обласного управління освіти і науки, почесною грамотою Президії Верховної Ради України (1991), також знаком, «Відмінник народної освіти України»1974р.

Указом президента України 25.09.2002 року №874 за особисті заслуги, високий професіоналізм у справі навчання та виховання та виховання молоді, вагомий внесок у розвиток національної освіти удостоєний почесного звання «Заслужений вчитель України».

         Багато років на освітянській ниві також працював Варвалюк Василь   Миколавович. Народився в с.Маків Дунаєвецького району 1938 року, в сім’ї робітників.  

         В 1966 р. нагороджений Почесною Грамотою Міністерства освіти і науки України.

         Раніше педагогічний ентузіазм, прагнення і любов до краєзнавчої роботи, постійна праця з архівними документами, бесіди з старожителями села, дали можливість здійсненню мрій вчителя – він написав історію с.Шатави, історію церкви та школи, історію кожної вулиці села.

         В 2000 р. з ініціативи Василя Миколайовича в школі був відкритий краєзнавчий музей села, розміщений в трьох залах. Він учасник районного і обласного конкурсів «Учитель року» 2003 р. з номінації правознавство. За результатами обласної виставки педагогічних ідей та знахідок у 2001 р. робота Василя Миколайовича «Нестандартні форми роботи на уроках історії» посіла перше місце. За багаторічну і сумлінну працю він був відзначений грамотами районного та обласного відділів освіти, знаком «Відмінник народної освіти».

         Диплом за друге місце в обласній виставці педагогічних інноваційних технологій і ідей з правознавства нагороджений Варвалюк В.М. грамотою обласного відділу освіти за особистий вклад в створення шкільного краєзнавства, грамотами Дунаєвецької райдержадміністрації.

         Шатавський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів, колегіум, так на сьогодні звучить повна назва школи, директором якої є Чорний Володимир Михайлович. Кредом якої є:    Дати дітям радість праці, радість успіху в навчанні, збудити в їхніх серцях почуття гордості, власної гідності. (В.Сухомлинський). Колегіум успішно функціонує і розвивається.

Праця завжди прикрашала шатавчан. Яскраві сторінки в історію села внесли: Березіна Ф.Й., Березін В.Б., Стеньгач В.В., Горпенюк В.С., Грисик М.І. та багато інших.

 Внесок в історію села вніс Горпенюк Василь Степанови(1938-1988). Народився 1938 року в с.Шатава. Закінчив Камянець-Подільський сільськогосподарський інститут.

Більше тридцяти років віддав служінню колгоспному полю. Кавалер орденів Трудового Червоного Прапора, Леніна, Жовтої революції, агроном-технолог с. Шатави. Наразі у Шатавській сільські бібліотеці зроблений куточок присвячений його праці «Славимо людину праці»

24 серпня 1991 року Україна, а разом і Шатава розпочали відлік нової доби. В селі відкрито цілий ряд приватних підприємств, посилився інтерес до власного історичного коріння.

         У 2015 році утворилася Маківська сільська об'єднана територіальна громада однією з перших в області.  І її головою обрали Анатолія Кушніра. Анатолій Аркадійович мав досвід такої роботи, адже з 2006 року був Маківським сільським головою, членом правління Асоціації міст і сіл України, голова Палати сільських і селищних рад. До створення об’єднаної територіальної громади наша сільська рада була однією з найбільших в Україні. Вона об’єднувала чотири села і налічувала шість тисяч мешканців.

         25 жовтня 2020 року громада Маківської ОТГ, обрала сільським головою Галачинського Владислава Станіславовича.

         На сьогоднішній день населення села Шатава становить 1616 осіб. Успішно працюють і розвиваються школа,бібліотека,приватні підприємства.

        

        

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь